Reply To: Ponižnost

Forum Duhovnost Forumi Duhovna rast Ponižnost Reply To: Ponižnost

#22211
tadej pretner
Moderator

Robert Zupančič wrote: Ponižnost ima verjetno prav toliko konotacij, kot je ljudi, saj vsak najde svojo različico za ta pojem. Nekateri verskega, nekateri filozofskega, nekateri humanističnega itd. Obstaja še ena različica tega pojma, ki izhaja iz korena francoske besede za ponižnost, t.j. humilité, ki v korenu besede humus (zemlja), pomeni tudi PRIZEMLJENOST, OZEMLJENOST, REALNOST. Glede na povezavo in pomen 1. čakre, bi morda lahko sklenili, da je delo na razvijanju prve čakre (prizemljevanju) pravzaprav razvijanje ponižnosti. Že Jezus je besedo ponižnost velikokrat uporabljal v svojih prilikah, recimo, ko je dejal: “Vsak, kdor se povišuje, bo ponižan, in kdor se ponižuje, bo povišan.” (Luka 14:11). Nasprotje ponižnosti je vzvišenost oz. napuh. S tem v zvezi je pomenljiva ugotovitev psihologov, da je danes težko najti ločnico med namišljenim in REALNIM (francoski koren besede ponižnost) svetom. Čeprav v tem biblijskem citatu mnogi vidijo priložnost za poravnavo krivic do vseh potlačenih in ponižanih, pa velja, da že danes vzvišeni ljudje ponavadi končajo kot zavrženi osamljenci, saj takšnih ljudi nihče ne mara. Nekako se zdi, da to ni v človeški naravi. Mnogim se upira beseda ponižnost, če jo razumejo v kontekstu biti ponižan, znižan, majhen, neugleden, nespoštovan. V eni od korespondenc z neko potencialno klientko, ki se je zanimala za moje storitve je le-ta zapisala: “

Normal
0

21

false
false
false

SL
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Navadna tabela”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}

Po vsej verjetnosti pri meni do premika ne bo prišlo dokler ne bom minimalizirala svojega jaza in dokler se ne bom začela zavedati, da biti ponižen in spoštljiv ni biti nekaj slabšega kot biti ponosen in samosvoj. Nekako prvo opcijo vedno povežem z neumnostjo, ker je inteligentnih oseb, ki bi bile ponižne in spoštljive zelo malo. Obenem pa sta to lastnosti, ki jih velikokrat ljudje izkoristijo, zato jih jaz prihranim samo za svoj najožji krog (soprog in prijatelj).”

Da, ljudje mislijo, da je biti ponižen biti neumen, neinteligenten in biti tarča izkoriščanja drugih. Odkrili pa smo, da je ponižnost pravzaprav povezana s PRIZEMLJENOSTJO. In te po tej logiki manjka ljudem, ki niso ponižni. Večina sodobnikov meni, da so ponižni ljudje slabiči, brez hrbtenice in lastnega mnenja. To se je dalo zaslediti tudi v tukajšnjih komentarjih. Vendar pa je to popolna zmota. Ponižnost je namreč krepost in odlika velikih
ljudi, ki se zavedajo, da svet ne rešujejo sebičneži, nasilneži in
naduteži, ampak ljudje, ki ne silijo v ospredje. Če je to torej lastnost ponižnosti, potem bi sem lahko prištevali tudi vse res velike, duhovno razvite ljudi. Za njih je značilno, da se ne silijo v ospredje. Celo mnogi uspešni poslovneži svetovnega formata, kot so Bill Gates, pokojni Steve Jobs in mnogi drugi so bili znani po svoji SKROMNOSTI in niso silili v ospredje. Za njih je (bilo) tudi značilno, da se ne hvalijo s svojimi dosežki ali imetjem, saj se vedno “lastna hvala v blatu valja”… Tudi sam menim, da je ponižnost KREPOST in ne slabost!

ROBERT ZUPANČIČ

Robert, po čem sklepaš o korenu francoske besede za ponižnost? Zato, ker je ta francoska beseda podobna besedi humus, ki pa je slovenska?

Francoska beseda za zemljo je namreč terre, za prizemljenost pa truculence (vsaj za prvo je koren latinski). Btw, če se ne motim, latinska beseda humus pomeni skupina.

Prav tako pa bi te spomnil, da tule izhajamo iz tega, da smo del zavesti boga in torej sokreatorji. Zato so v tem kontekstu citati o ponižnosti, ki izhajajo iz krščanstva, totalno neprimerni; seveda je zanje ponižnost kvaliteta, če pa se doživljajo ločene od boga oziroma Boga.

Lepo je če deliš