Reply To: Kvarc

Forum Duhovnost Forumi Kristali Kvarc Reply To: Kvarc

#10585
tadej pretner
Moderator

Miha wrote:

Tadej,

barvni centri so kar kompleksna zadeva. Upam, da ne bom prevec zakompliciral:

Obarvanje mineralov je lahko tudi posledica strukturnih napak. To je lahko presežek elektronov, ki niso del nobenega atoma, in so ujeti v strukturne napake, kot so na primer manjkajoči ion ali prazna intersticijska mesta. ”Luknja” oziroma odsotnost elektrona ima lahko podoben efekt. Omenjeni pojavi so znani kot barvni centri ali F centri. Navzven mora biti struktura nevtralna. Zato elektron zasede prazno mesto v strukturi in s tem ustvari barvni center elektrona. Na primeru strukture fluorita elektron ni vezan na jedro atoma, vendar ga v strukturi drži električno polje (kristalno polje) obdajajočih ionov. Takšna stanja so lahko podobno kot pri prehodnih elementih, v različnih vzbujenih stanjih. To povzroča obarvanje in tudi fluorescenco mineralov.

Obarvanje dimnega kremena (čadavca) je posledica prisotnosti lukenj barvnih centrov. V tovrstnem kremenu je namreč del Al3+ nadomeščen z Si4+. Ta nadomeščanja so uravnotežena z ioni Na+ in H+ na intersticijskih mestih zaradi izravnave naboja. Pri intenzivnem obsevanju z rtg ali gama žarki nastanejo luknje barvnih centrov. Sevanje izključi en elektron od dveh v kisiku in ustvari ravnovesje glede na Al3+ med Si4+ ioni. Pogrešani elektron imenujemo luknja barvnega centra.

Torej: v osnovi gre za dolocene strukturne napake in elektrone, ki kompenzirajo nevtralno stanje v strukturi kristala.

LP

Miha

Hvala. Zadeva se očitno razvija, kot vse drugo. Sploh sem recimo pri čadavcu prebral vsaj tri različne teorije, zakaj je obarvan, kot je. In razlaga, ki jo podajaš, je očitno iz obdobja “po Tućanu”. Tućana sem imel sicer pred leti doma zgolj sposojenega in potem več let neuspešno naročenega v antikvariatu, ampak če me spomin ne vara, telih stvari ne razlaga.

Lepo je če deliš