Reply To: Bolna in revna družba

Forum Duhovnost Forumi Duhovna rast Bolna in revna družba Reply To: Bolna in revna družba

#16214
tadej pretner
Moderator

glas wrote:

Nekateri mislijo, da je družba, dokler se jih niso vse te krize dotikale, dokler je vse “štimalo”, da je prej družba bila zdrava, samo zaradi tega, ker je pač še funkcionirala. Ampa čez moj pogled to ni res!

Glas, večkrat smo že govorili o tem, da lahko neko stvaritev objektivno prepozna le zavest, ki je približno tako razvita kot zavest tistega, ki jo je ustvaril. Ker je naša zavest zaenkrat še na relativno šlampasti ravni, skušamo prepoznati smisel nekaterih življenjskih postavk skozi filozofijo. In seveda nismo vsi zagreti za enake filozofije. Verjetno se v tem razhajava tudi midva, zato se s temle, kar praviš, ne strinjam.
Po mojem mnenju je zdravje družbe ni nujno povezano z njeno ozaveščenostjo, ampak s sposobnostjo družbe in posameznikov v njej, da upravljajo s svojimi življenji v čim večji meri. Da tole razložim, se mi ni treba vračati v plemensko skupnost – dovolj je, da gremo kaki dobri dve desetletji nazaj. Kako je družba in posameznik v njej funkcioniral? Ekonomija je temeljila na velikih podjetjih. Cilj večine je bil končati šolo, dobiti službo v kakem od teh podjetij, se poročiti, priti do stanovanja. Potem je folk naredil ene dva tri otroke, nakar je kupil TV, saj so trije otroci res dovoljLOL. Družine so bile bolj povezane, zaradi splošnega občutka relativne varnosti so bili ljudje v precej manjši kolektivni identiteti žrtve, vzgoja je bila boljša in nekako smo našli čas drug za drugega. Skratka, družba je bila bolj zdrava.
Ampak ko si te cilje dosegel, si “zaspal”. Zastal si v razvoju. In kaže, da je v pogojenem vesolju neko gonilo, ki nas takrat, ko na ta način zaspimo, prisili k aktivnosti.
Danes ljudje na splošno veliko govorijo o kolektivnem dvigu zavesti, po drugi strani pa je videti, da je vse v “kurcu”. Ampak kaj se v bistvu dogaja – ustvarjajo se razmere za dvig zavesti, ki je povezan z budnostjo, osredotočenostjo. Del ekonomije seveda temelji na korporacijah, ki pa zaposlenega več ne ščitijo – danes delo imaš, a če se zakonitostim korporacije ne podrediš povsem, ga jutri ne boš več imel. To pa generira nezadovoljstvo, ki je gonilo sprememb. Drug del ekonomije so majhna podjetja, ki danes so, jutri jih ni več. Da preživiš, moraš biti ves čas buden in se prilagajati zahtevam trga. Ampak veliko jih propade in veča se kritična masa nezaposlenih. V nekem trenutku dejansko doseže kritično točko – če je v nekem trenutku preveč ljudji, ki recimo izgubijo službo in enostavno nič ne naredijo, ampak gredo veselo na zavod za zaposlovanje, se potem ekonomija počasi zlomi. Smo nekako na razpotju – ali tak zlom, ali pa se bo moral folk izkopati iz zavesti žrtve in v zvezi s svojim “stanjem” kaj narediti.
Hočem torej reči, da je moč današnji kaos dejansko videti kot priložnost za rast, družba pa je seveda ta hip precej manj zdrava, kot pred 20-30 leti.

Irena wrote:

Moje mnenje je, da je vzrok bolne družbe globalizacija, …


Globalizacija in internet pravzaprav po ekonomsko-tehnični poti usmerjata našo zaspano pozornost na VSE JE ENO.
i
Ko je vse eno, odpadejo polarne skrajnosti. Globalizacija v obliki, ki je trenutno prisotna, pa polarnost potencira. Vezano na moj prvi post, v tej temi – srednji razred izginja, formiral pa se je zelo majhen pol zelo bogatih, ki ima v rokah vse resurse, povezane z močjo upravljanja in ogromen pol siromašnih, ki so večinoma v identiteti žrtve.
Možna sta dva scenarija
– da folk na družbeno-ekonomska dogajanja reagira tako, kot so v Islandiji, kjer so sedaj v fazi gospodarske rasti
– da folk še naprej le godrnja, in pizdi, naredi pa nič; ampak zaradi take masa nezadovoljnih je najverjetnejši rezplet drugega scenarija “policijska država”, v kateri je folk totalno nadzorovan (in še bolj v identiteti žrtve).
Mal opazite, kako pravzaprav oblast povečuje nivo nadzora nad ljudmi, v glavnem s pretvezo, da gre za njihovo/našo varnost.
Lepo je če deliš