Odgovori na: Čustva in čustvena stabilnost
Forum Duhovnost › Forumi › Duhovna rast › Čustva in čustvena stabilnost › Odgovori na: Čustva in čustvena stabilnost
Na kratko: Čustva (strah, gnus, jeza, žalost) so del našega sistema, na enak način kot roke in noge ali bakterije v črevesju. Imajo svojo funkcijo, isto kot roke in noge ali bakterije v črevesju. V članku trdijo, da čustva so orodja, ki imajo nalogo, da nas spravijo iz situacije, ki je nevarna (povzroča bolečino). Če jim uspe, zadeva je zaključena in life gre naprej brez posebnosti (antilopa se otrese). Če ne uspe, pride do zaciklanja neuspešno speljane operacije ,,safe the kid,, in emocija se ,,zasidra (ni sproščena),, in vsakič, kadar se pojavi triger ,,safe the kid,, se pojavi ta zasidrana emocija. S pogovorom (razne psihoanalize, ….), torej na mentalni ravni, so te emocije nedosegljive za razrešitev. Potrebno je sprostit zasidrano emocijo, tudi če ne vemo, kaj se je zgodilo (razlog). Zato obstajajo tehnike. Moja izkušnja je, da se zraven tudi pojavi informacija (dejansko dogodek je večplasten – slike, zvoki, ….).
Se strinjam s Glasom, da delitev emociji na pozitivne in negativne pomeni, zanikanje celovitosti. To je isto, kot da bi hotli se znebit bakterije iz našega črevesja, zato ker pač so sluzaste in čudne oblike. Tudi podpiram idejo, da ljubezen (univerzalna energija, univerzum, ….) je ,,aplikacija,, celovitosti.
Izziv današnje dobe je prav to ,,izgubiti/pozabiti/pustiti,, nadzor. …..Ok, kaj pa situacija, ki nas razjezi ? Prvo, kot prvo. Situacija nas ni razjezila. Jeza je prišla znoter nas. Je odziv na triger, ki je v situaciji. Drugo pa: v situacijo nas je spravila naša ,,zasidrana,, jeza (zakon privlačnosti). Ne/Zavestno delovanje je o tem, da mi ali se prepustimo jezi in pač popizdimo in vsakič pač popizdimo in izgubljamo partnerje, frende, …in smo neljubljeni, jezni in frustrirani. Ali zablokiramo to energijo in smo pridni, ambiciozni (nekam že mora iti) in imamo hišo, 3 avte, krasne otroke, zakon v kurcu in bolana jetra. Ali pač gremo na seminar in se naučimo ozavestiti opazovalca in preko njega/nje postopoma opazimo ponovljivost/patino/vzorec in potem gremo v tehnike, ki nas naučijo zadržati emocijo (primer samuraji) in potem jo zavestno sprostiti (in v nekaterih primerih dobiti uvid). In to je bottom line uporabe svobodne volje.
snowcat
PS: pri branju članka sem pomislila, da tisto s Reptili je prav lahko povezani s tem, da imamo reptilski del možganov….