Reply To: EGO
Forum Duhovnost › Forumi › Duhovna rast › EGO › Reply To: EGO
Sabina wrote: Lepo pozdravljeni,
imam eno vprašanje… zdi se mi, da paše v domeno ega. Mi lahko nekdo razloži, kaj točno pomeni ‘notranji konflikt’, kako se to kaže navzven, konkreten primer…
Sabina, notranji konflikt je vezan na čustveno dojemanje realnosti. Gre za to, da nekaj želiš, realnost pa je drugačna, nasprotna temu. To pomeni, da v življenju ne dobiš tistega, kar želiš, dobiš pa tisto, česar ne želiš. Gre tudi za sočasno delovanje nasprotnih motivov, ki se medsebojno izključujejo.
Če gre za nerazrešljiv dolgotrajen notranji čustveni konflikt, se lahko ustvari t.i. Dirk-Hamerjev sindrom, ki na možganih ustvari energijsko tvorbo, ki jo je možno videti tudi na CT posnetku možgan, ta pa, odvisno od tega, v katerem delu možganov se ustvari, vpliva na nastanek bolezni na organu, s katerim so povezani.
Primeri iz prakse:
– konflikt približevanje-približevanje: gre za konflikt dveh pozitivnih motivov, ki se pojavita naenkrat. Čeprav imata za posledico pozitiven izid, se je včasih težko odločiti za enega od obeh. Bi šla raje s privlačnih fantom na zmenek ali s prijateljico žurat do jutranjih ur…
– konflikt izogibanje-izogibanje: gre za konflikt dveh negativnih motivacij, ki imata negativen izid. Za katero od obeh se odločiš, bo izid negativen. Naj se ločim od partnerja, ali vztrajam še naprej v neposrečenem zakonu? V obeh primerih bodo recimo “kratko” potegnili otroci, ker bodo v prvem primeru odraščali brez očeta oz. moške avtoritete, v drugem pa, ker bodo odraščali v hladnih odnosih ali bili priče prepirov.
– konflikt približevanje-izogibanje: gre za dva nasprotujoča si konflikta, od katerih ima en pozitiven, drug pa negativen predznak. Primer, ko ti med abstinenco zaradi vnetja jeter zapaše pir: boš prekinil abstinenco, ali se še naprej trudil za ohranjanje zdravja.
Potrebno je tudi upoštevati zmožnost razreševanja notranjih čustvenih konfliktov. Pri tem igra pomembno vlogo t.i. frustracijska toleranca. Otroci je imajo bistveno manj kot odrasli ljudje. Ocenjuje se, da imajo odrasli sedemkrat več nevronov za predelavo čustvene bolečine kot otroci, zato pa tudi v otroških letih pride do odločitev na ravni občutkov, ki vodijo v poznejša poistovetenja in pogojne odzove.
ROBERT ZUPANČIČ