Znanost preverja duhovnost
Forum Duhovnost › Forumi › Duhovna rast › Znanost preverja duhovnost
- This topic has 47 odgovorov, 11 glasov, and was last updated 14 years, 10 months nazaj by ar3ka.
-
AvtorPrispevki
-
24. 12. 2009 ob 8:45 #33IrenaČlan
Preteklo leto intenzivno prebiram mnogotero literaturo in opažam, kako se znanost intenzivno ukvarja z raziskavami v in o duhovnosti. Postavlja hipoteze, ustvarja teorije in koncepte… in nasploh hoče z umom “ujeti” ne-um.
Po eni strani tako usmeritev znanosti iskreno pozdravljam, saj že samo z razpredanjem o duhovnosti daje “božjemu” prostor v naši intelektualni, egocentrični, materialistični kulturi.Po drugi strani pa se mi zdijo ta naprezanja znanosti “brcanje v temo”, česar se posamezniki znotraj nje tudi zavedajo.Kaj menite vi? Ali zmorejo znanstvene raziskave “duhovnosti” prispevati k premiku zavedanja posameznika in družbe nasploh? Če ja – v katero smer?Irena24. 12. 2009 ob 12:20 #36AVATARČlanSeveda premorejo prispevati k premiku posameznika in družbe!
Duhovnost je za večino ljudi, še vedno metanje peska v oči in služenja denarja, kar delno tudi drži. Razlog je tako imenovana prodaja duhovnosti in mešetarenje v kalnem. Informacij je celo morje in ljudje se nekako izgubijo v tem širnem morju nakladanja in blebetanja.
Posamezniki, ki znajo iz tega izluščiti neko bistvo najdejo svojo pot. Ostali, ki pa tega ne zmorejo, jim pri tem lahko pomaga znanstven pristop, torej raziskave znanstvenikov, ki imajo nek družbeni status-vrednost in ljudje lahko v tem najdejo neko osnovo in pristnost, da nekaj vendar je na tem. Kar nekaj znanstvenikov je že raziskovalo na področju duhovnosti tako iz vidika psihologije in duševnosti, kvantne fizike, elektro-magnetnih sevanj in ostalega spektra sevanj in energij, ki jih lahko danes zaznavajo z veliko bolj občutljivimi instrumenti, kot so jih imeli na razpolago v preteklosti. Ker znanstveniki te raziskave objavljajo javno, tako pripomorejo tudi k boljšemu ozaveščanju družbe nasploh in temu dajejo neko osnovno podlago in pristnost.AVATAR2009-12-24 12:25:22
24. 12. 2009 ob 15:29 #38AVATARČlan8i pa rad povdaril, da ni priporočljivo se vrečt v to morje informacij! Neglede na vir informacij, naj bo to podobno IZBIRI, kot, da se v trgovini sprehajate med policami in izbirate blago, ki vam je vseč in je za vas uporabno. Nikoli ne dovolite, da vam nekdo ali nekaj vsiljuje neko filozofijo ali ideologijo. Vedno trezno premislite ali je to res za vas. Vsak človek je individuum, svet za sebe, vsak želi biti srečen in živeti izpolnjeno življenje. Vsak od vas mora SAM poiskati svojo pot, do te sreče in izpolnitve, to je potem tista prava duhovna rast, pa naj bo čist znanstvena ali filozofska. Pomembno je le to, da čutite, da je to vaša pot, vaš navdih
24. 12. 2009 ob 16:14 #41tadej pretnerModeratorIrena wrote:
Preteklo leto intenzivno prebiram mnogotero literaturo in opažam, kako se znanost intenzivno ukvarja z raziskavami v in o duhovnosti. Postavlja hipoteze, ustvarja teorije in koncepte… in nasploh hoče z umom “ujeti” ne-um.
IrenaAli se kaj drugega dogaja v bolj “prizenljenih” dimenzijah – recimo psihologiji? Grozljivka, kolk enih teorij. Pa gre le za psihologijo. Kakor bo nekoč iz drobcev psihologije nastal jasnejši pogled na predmetno problematiko, tako bo iz drobcev iz vseh področij nekoč “nastalo” nekaj, kar nas bo približalo razumevanju duhovnosti. Vmes bo pa kup faz, katerih značilnost je “ti ne veš, jaz vem”. Prav dobesedno tole sem recimo izkusil včeraj in mi seveda na misel ni prišlo, da bi možakarja, ki je to izrekel, poskušal prepričati, da se moti.
24. 12. 2009 ob 19:13 #50AVATARČlan24. 12. 2009 ob 23:39 #52_alesh_Član25. 12. 2009 ob 18:11 #61tadej pretnerModerator_alesh_ wrote:
Vmes bo pa kup faz, katerih značilnost je “ti ne veš, jaz vem”. Prav dobesedno tole sem recimo izkusil včeraj in mi seveda na misel ni prišlo, da bi možakarja, ki je to izrekel, poskušal prepričati, da se moti.
Kaj pa ti je včeraj ta možakar izrekel?
Saj sem dobesedno napisal, kaj je rekel – ti ne veš, jaz vem. V čem j sploh štos – v fazi rasti ima velikoljudi obdobja, ko takele pokajo. Najbolj pameten si, ko prebereš eno samo knjigo. Takrat misliš, da “veš”. Potem sledi faza, ko recimo prebereš cel kup ezoterične literature in sprejmeš neko splošno priznano mnenje o nečem, potem pa o tem prebereš nek znanstveni članek, ki svari “postavi” drugače. Če mu verjameš, je to spet ena faza, v kateri sogovornikom rad rečeš – jaz vem, ti pa ne. Ko pa o isti stvari potem bereš še iz različnih drugih perspektiv, postaneš ponavadi bolj previden in začneš v svojih trditvah uporabljati besede, kot so “kaže da”, “verjetno”, “videti je” … Dejansko deluje vesolje na tako nenavaden način, da postane sila veliko opredelitev problematičnih, čim jih pogledaš še iz kakšnih drugih zornih kotov.
-
AvtorPrispevki
- Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.