Reply To: zdravilne rastline
Forum Duhovnost › Forumi › Zdrava prehrana › zdravilne rastline › Reply To: zdravilne rastline
Samo tole vsa leto …sem ga dobila jeseni-ok proti koncu septembra…iz morja ..pa ni več imel tko lepe arome…
Žajbelj sodi v družino ustnatic (Lamiaceae).
Ljudska imena: čistec, kadulja, prava kadulja, salva, ta mala šetrajka, vrtni žajbelj, vrtni žajbelj, žajbl, žajbel, žavbej, žlahtni žajbelj, žovbej.
Žajbelj je močno razvejan grm, ki raste v Sredozemlju in tudi drugod v Evropi, ponekod najdemo tudi podivjanega. Ima sivozelene klobučevinaste liste. Cveti od zgodnje pomladi v svetlo modrih, svetlo vijoličastih, rožnatih in belih barvah.
Učinkovine v žajblju so čreslovine in triterpeni, pa tudi eterično olje z glavnimi učinkovinami tujonom, cineolom in kafro.
V ljudskem zdravilstvu se uporablja pri prekomernem potenju (npr. v meni) in pri prebavnih motnjah, kot so izguba teka, napenjanje, driska in vnetje črevesa. Zunanje se uporablja pri manjših poškodbah in vnetjih kože, kot sredstvo za izpiranje in grgranje pri krvavenju dlesni, vnetju ustne in žrelne sluznice ter pri laringitisu.
Uporabljamo narezane liste žajblja v obliki čaja ali poparkov, eterično olje, vodne ali alkoholne izvlečke v obliki standardiziranih pripravljenih zdravil (dražeji, kapljice ali geli).
Sredstvo za grgranje ali izpiranje ust: večkrat dnevno dve žlički listov žajblja ali 2-3 kapljice eteričnega olja prelijemo s kozarcem vroče vode ali 5 g alkoholnega izvlečka razredčimo v kozarcu hladne vode.
Nanašanje na vnete predele sluznic: nerazredčen alkoholni izvleček nanesemo večkrat dnevno.
Za preprečevanje vnetja žrela so na voljo tudi žajbljevi bonboni.
Ali ste vedeli…
- da eterično olje žajblja uporabljajo v proizvodnji parfumov, iz listov pa pridobivajo rumeno barvilo, s katerim barvajo volno na rjavo?
- da so ga uporabljali že Egipčani, nato Grki in Rimljani, v srednji Evropi pa so ga začeli gojiti po zaslugi Karla Velikega?
- da naj bi bil najboljši žajbelj na svetu dalmatinski?
- da bližina žajblja odvrača škodljivce od sosednjih rastlin?