Reply To: sončenje

#10094
anja
Participant

BAD-BOY wrote:

Ja verjamem, da je sonce naraven in neškodljiv v pravih količinah. Verjetno je tudi to res, da kreme povzročajo kožnega raka. Slišal sem tudi, da lahko pride do kožnega raka zaradi nekih drugih težav, ki jih človek ima (se več ne spomnim kakih) ob sončenju. Vsi pa potem krivijo sonce kot glavni vzrok.

Sicer pa, če gre človek na plažo in je več ur izpostavljen soncu mu ne preostane nič drugega kot, da se namaže. Vse po pameti. Tudi pri soncu velja to pravilo. Bi rad videl junaka, ki gre na plažo za več ur in se nič ne namaže. Zvečer bo cvilil kot punčka. Nekdo, ki ga poznam se je enkrat več ur pražil pod grškim soncem, brez podlage in popolnoma brez kreme, da bi posušil neke izpuščaje. Rezultat: hudo svinjske opekline, pri gležnju je imel mehur v velikosti pomaranče, koža se mu je lupila po celem telesu kot zombiju, dobil je injekcijo in antibiotike in cele počitnice je preživel v hotelski sobi. Cel žur! Smile

Glede na to, da je danes vse bio tako popularno… A obstajajo tudi bio sončne kreme? Smile

Se strinjam – če hočeš bit dalj časa na soncu se nekako moraš zaščititiSmile.

Na trgu so sredstva z dvema vrstama zaščite: kemijski filtri in pa filtri, ki delujejo tako, da sončno svetlobo odbijajo – pigmenti (npr. titanov dioksid, cinkov oksid). Kemijski filtri so različne spojine, ki (razen tega da ščitijo pred opeklinami) po moje ne delujejo ravno dobrodejo na zdravje (hormonski vplivi,…).

BIO kreme obstajajo (Lavera, Weleda,…) – za zaščito pogosto vsebujejo titanov dioksid in cinkov oksid. Pravijo pa, da je krema s TiO2, ZnO ok samo če se ne razmaže lepo in ostane koža po nanosu belkasta. V nasprotnem primeru (če se lepo razmaže) to pomeni, da so pigmenti prisotni v obliki zelo drobnih delcev, ki prodrejo nekoliko globlje v kožo in tam razpršijo sončne žarke (namesto, da bi jih odbili od površine kože) in s tem koži povzročijo škodo…
Lepo je če deliš