Reply To: Recikliranje mleka?

Forum Duhovnost Forumi Zdrava prehrana Recikliranje mleka? Reply To: Recikliranje mleka?

#6738
strelka
Participant

Smile
tole je tudi z enega maila:
Škodljive snovi v plastiki

John Hopkins opozarja na dioxin, ki je kancerogen (povzroča raka in je toksičen). Kemična spojina povzroča raka največkrat na dojki. Opozarja, naj ne zamrzujemo vode v plastičnih steklenicah, ker se na ta način osvobaja dioxin iz plastike.

Edvard Fudjimoto pravi, da je škodljivo pogrevati hrano v mikrovalovni pečici v plastični embalaži ali posodi, sploh hrano, ki vsebuje maščobe. Visoke temperature in plastika sproščajo dioxin, ki prodira v hrano, in končno v celice organizma.

Bisfenol A ali skrajšano BFA (ang. BPA) je organska spojina z dvema fenoloma iz funkcionalne skupine. Primarno pa se uporablja kot dodatek raznim vrstam plastik. Snov, ki je tudi sestavni del plastičnih posodic za dojenčke, povezujejo z rakom na dojki in na prostati. Nedavne študije so pokazale, da večja izpostavljenost tej snovi povečuje tveganje za zdravje ljudi, povezuje se s sladkorno boleznijo, hibami pri rojstvu, fibroidi v materničnem tkivu, rakom na prsih, zmanjšano količino sperme in rakom na prostati. Izpostavljenost tej snovi je najnevarnejša za dojenčke in otroke.

Pri plastenkah obstaja tudi nevarnost izločanja težkih kovin, kot je antimon. Poleg tega se iz takšnih plastenk izločajo tudi potencialno kancerogene snovi, kakršni sta acetaldehid in DEHA.
Znano je, da polivinilklorid v vodo izpušča strupeno kemikalijo DEHP (di-2-etilheksil ftalat). Ta moti delovanje hormonov, vendar se kljub temu široko uporablja pri izdelavi plastenk za pijače, olje in celo za dojenčke.

Plastika, narejena iz stirena, izpušča stiren, kancerogeno snov, ki povzroča tudi slabo počutje, glavobole, utrujenost, omotičnost in zmedenost. Ta vrsta plastike se najpogosteje uporablja v kavnih skodelicah za enkratno uporabo in v embalažah hitre prehrane.

Ni vsa plastika enaka

Ni pa vsa plastika enaka. Na vrsto plastike nas opozarja trikotnik na dnu plastenke, plastične embalaže ali posod za shranjevanje živil. Če je v trikotniku številka 2, 4 ali 5 oziroma če je plastika označena z okrajšavami HDP ali HPDE, LDPE ali PP, ni razloga za skrb, ker gre za plastične mase, ki ne izpuščajo kemikalij v vodo. Izogibati pa se je potrebno plastični embalaži in izdelkom z oznakami 1 (PET/PETE), 3 (PVC), 6 (PS) in 7 (PC/PLA).

Ko sem pregledala vsebino svojega hladilnika, sem ugotovila, da je na vseh plastenkah oznaka 1-PET. Ta oznaka je na plastenki Coca cole, Fruca, vode, lončku jogurta. Za manjše tveganje navajajo, da je priporočljivo plastenko uporabiti samo enkrat.
Za konec pa še en zanimiv podatek: Če bi postavili v vrsto vse plastične kozarčke, ki jih naredijo v enem dnevu, bi z njimi obkrožili Zemljo okrog ekvatorja. Morda bi morali postati bolj pozorni na to, kaj kupujemo.

strelka2010-11-12 16:45:43

Lepo je če deliš