Reply To: REALNA realnost /vs./ projicirana realna realnost
Forum Duhovnost › Forumi › Duhovna rast › REALNA realnost /vs./ projicirana realna realnost › Reply To: REALNA realnost /vs./ projicirana realna realnost
Ker me na forumu dva dni ne bo, bom odgovoril nekoliko bolj obširno.
Veliko religij, kot tudi kvantna fizika pravi, da je vse že zamišljeno, vendar na nemanifestirani (implicitni) ravni. Da se ne moremo spomniti ničesar novega, lahko pa v manifestirano (eksplicitno) realnost pritegnemo stvari/ideje iz nemanifestirane ravni. Če recimo razmiljaš o realnosti, v kateri lahko čaraš, v kateri živiš v totalnem obilju, ta res obstaja, vendar na implicitni ravni. Sedaj pa se spomniva še mehanizma egregorja oziroma po Dawkinsu – memov, ali če hočeš – nihal, polj realnosti … Ko posameznik pritegne neko realnost iz implicitne na eksplicitno raven in ko dobi ta realnost pozornost zadosti pristašev, začne živeti svoje življenje, v katerem skuša ujeti pozornost čim več ljudi, saj se z njo hrani. Prenašalci polja niso le ljudje, ki skozi komunikacijo učijo druge o njem, ampak se takšna polja v posameznih kulturnih okoljih prenašajo tudi nezavedno oziroma preko kolektivne zavesti, ki v veliki meri ni objektivno resnična.
glas wrote:
A bi potemtakem lahko rekel, da je kolektivni sen tudi Bog-Enost-Višja ineteligenca?
Ravno obratno. So pa kolektivni sen vsi religijski sistemi in vsi so enako resnični in enako neresnični. Resnični so za tiste, ki so v polju posameznega religijskega sistema. V posameznem sistemu je človek »imenoval« boga, božanstva, angele … in jih s svojo vero spravil v življenje v obliki, v kateri vanje verjame. In v verski ekstazi bo ta božanska bitja pripadnik določene vere tudi videl (ker je v polju te vere oziroma te realnosti), ti jih pa ne boš (ker nisi). Nasploh so koncepti, ki ločujejo boga od človeka brez izjeme mentalni produkti, k jim je življenje vdahnil človek. Povezanost pa je objektivna realnost, ki se je v glavnem ne zavedamo, saj smo že od vsega začetka vzgajani tako, da se dojemamo kot ločeno entiteto.
glas wrote:
Zakaj pa potem ni kolektivni sen tudi vsa fizična realnost, ljudje (s telesi, čakrami,..), Zemlja,…življenska energija?
Kvantni fiziki in nekatere religije itak pravijo, da je (saj veš, pojem maya), ampak sva rekla, da tako globoko v filozofske vode ne bova šla. Sam sem rekel, da bom naredil mejo tam, kjer »objektivno« realnost lahko živim, ne pa o njej slepo filozofiram.
glas wrote:
Opažam recimo, da za mene je zelo malo stvari mentalni konstruk (če se primerjam s tabo) pa vseeno ne doživljam vseh fenomenov, ki jih doživljajo nekatere osebe, ki niti verjamejo ne v vsa ta energetska bitja..
Ali ni to kot nek (mini)dokaz, da mogoče pa realnost teh bitij vseeno ni tako močno določena z verjetjem v njih?
Vprašanje je le, koliko pozornosti daješ posamezni stvari. Več pozornosti, v večji meri se bo manifestirala. Na zdravju pa se manifestirajo vsa direktna in subtilna sporočila, katerim verjameš. Te stvari podrobneje razlagata epigenetika in biokognicija. Poglej primer: V prijaznosti in pripravljenosti pomagati starim ljudem, se skriva sporočilo “pusti, bom jaz – ti si gotov, ne moreš več sam” in na subtilni ravni stari to sporočilo prestrežejo in jim škodi. Zanimiv poskus, v katerem so osemdesetletnike aktivirali, da so se lotili vseh tistih aktivnosti, ki so jih delali pri petdsetih je pokazal, da se jim je slika zdravstvenega stanja takoj dramatično popravila, saj so izstopili iz polja realnosti, ki pravi “ne morem, star sem, vsem sem napoti …”
glas wrote:
In karma recimo:
Zakaj bi bila karma mentalni konstruk?
Saj cela paleta ljudi doživlja zakon vzroka in posledice, ki je glavni mehanizem karme, brez da bi v tazakon verjeli, celo zavestno ga zavračajo; pa tudi ko žanjejo negativne posledice lastnega delovanje ne vidijo, da žanjejo svoja pretekla dejanja.. In nekateri žanjejo celo dejanja iz prejšnjega življenja..
Kako bi lahko bil taki vseobsegajoči zakon vzroka in posledice mentalni konstrukt, če pa večina, ki je pod vplivom tega zakona niti ne pozna tega mehanizma, pravtako niti ne opazi kako deluje nad njimi..?
Karma je tipičen primer mentalnega konstrukta. Razvila se je v Indiji na področju, kjer ima 99% bogastva v rokah 1% ljudi. Kako ga obdržati? Tako, da ljudem rečeš, da tako mora biti, da so si življenje, kakrnega živijo, v prejnjih življenjih zaslužili, da pa bo v naslednjem boljše, če bojo pridni. Gre preprosto za enega mehanizmov, s katerim se držiš na oblasti.
Da se razumeva, mehanizma vzroka in posledice ne zanikam, ampak ko ti razumeš svoje napake in jih odpraviš (oziroma greš ven iz polja, v katerem jih delaš) je to to in nikomur ti ni treba “odplačevati” nikakršnih dolgov. Sistemi učenj, kot je tale o karmi pa ti ne dajo vedenja o moči kreacije, ki je v tebi ampak je njihov osnovni namen, da te utiajo, da te prepričajo, da mora biti priden – v osnovi le zato, da ti lahko nekdo vlada in te izkoriča.
Nekateri govorijo tudi o gospodarjih karme … V biti takšnih učenj je sporočilo, da nisi del boga (čeprav seveda si), da si nemočen in odvisen od drugih – skratka, zadržujejo te v identiteti žrtve, da ti peščica lažje vlada.