Reply To: DUHOVNI NAPUH?

Forum Duhovnost Forumi Duhovna rast DUHOVNI NAPUH? Reply To: DUHOVNI NAPUH?

#28370
tadej pretner
Moderator

Robert Zupančič wrote: Zanimivo mi je opazovati, kako prej ali slej vsi ti “mojstri” dobijo sindrom “božanskosti” in začnejo razglašati različne “resnice” o sebi, ki jim je težko verjeti, ker pa sodijo v polje nedokazljivega (“Kaj pa, ČE je vendarle VSE RES?”), zlahka pridobijo privržence, ki jih začnejo častiti kot “učitelje” in jim slediti s čedalje manj kritične presoje o tem, kaj je res in kaj ni ter kaj je še sprejemljivo, kaj pa je že manipulacija. Tako npr. Grabovoi zase trdi, da je inkarnacija Jezusa na zemlji, Rael, ki je ustanovil gibanje Raeljancev trdi, da je kot “izbrani” dobil možnost komunikacije z nezemljani, ki so mu “razodeli” celotno “resnico” o našem nastanku, ki vključuje tudi popolno razlagajo Biblije, dr. S. Sagan trdi, da je pri 20-30-ih doživel razsvetljenje in da je že “na pol” v duhovnem svetu (njegova zavest naj bi bila na “Revelation Skyju”), in da je tu bolj zaradi nas kot zaradi sebe, saj je svojo nalogo že zdavnaj končal, tukaj naj bi se nahajala samo njegova “lupina”, sam pa je z zavestjo že v duhovnem svetu itd. Tu naj bi ostal izključno zato, da bi ustanovil to šolo, ki jo vodi, saj jo je pred njim imel ustanoviti nekdo, ki pa je umrl v prometni nesreči… Nadalje je zanimiv primer Anje Petrović (Tesla metamorfoza), ki trdi, da je vse, kar predstavlja, prejela od Estele preko kanaliziranega sporočila, in da ji je bilo “od zgoraj” naročeno, naj obnovi Tesla zdravljenje. Podoben sindrom ima tudi dr. Pearl (Reconnection).
Takšnih je zelo veliko, in čeprav vsak začne korektno in z dobršno mero zadržanosti ter skromnosti, prej ali slej začne izkazovati “ego trip”, saj drugače težko ovrednotim takšno razglašanje. Seveda so to že nastavki za “sektaštvo” in prej ali slej se organizacija tudi začne vesti na tak način. Vzpostavi se hierarhija, “glavni” postane nekakšen “mojster” in “učitelj”, sledilci mu začnejo slediti s čedalje manj kritične presoje, zato pa s čedalje več sprejemanja in s čedalje manj odpori. Sagan npr. SAM (in nihče drug) odloča o tem, kdo “sme” oz. “je vreden” postati odstranjevalec entitet (seveda mora prej miniti VEČ LET obiskovanja različnih delavnic in šolanj, ki jih organizira njegova šola, vse pa z argumentom, da moraš biti zelo “prečiščen”, če se želiš ukvarjati s tem delom, saj lahko sicer škoduješ sebi in drugim), to pa zato, ker tudi sam podeljuje “iniciacije”, zato ima tudi pravico odvzeti vsakomur ta privilegij.

Se rodi nov egregor? Vse kaže, da je tako. In nekaj, kar je imelo pozitivne nastavke, postane bleda senca samega sebe, od tu naprej pa se prične pot v slepo ulico… Sodeč po definicijah, ki jih je predstavil Viktor Škafar v svoji knjigi, se začne formirati tipična sekta, za katere velja naslednje:

1. reklama, ki zavaja; stvari so predstavljene drugače, kot se potem izkaže v resnici;

2. vezanost na karizmatičnega voditelja, nekakšnega “učitelja”, “mojstra”, “guruja” itd.

3. čezmerni vpliv; novi člani skupine so podvrženi močnemu procesu šolanja in prevzgoje, tako da svojo voljo, svoje lastno mnenje in svoja stališča zanemarijo in se podvržejo volji in ukazom skupine oz. vodje. Značilno je druženje v lastnem krogu, tako formalno, kot neformalno, in ideološko zavračanje drugačnosti. Ukvarja se samo še z “lastno” vsebino

4. odpoved zasebnemu življenju;

5. premoženjsko ropanje; člani na različne načine financirajo oz. vzdržujejo sekto, bodisi s “prostovoljnimi” prispevki, ali pa s članarinami. V mnogih novodobnih ezoteričnih šolah se od članov zahteva, da VEČKRAT (zakaj že?) obiskujejo ENE IN ISTE tečaje in seminarje. Večkrat, ko si na nekih izobraževanjih in “intenzivih”, višje na hierarhični lestvici prilezeš in večja je verjetnost, da te bo “učitelj” povišal z neko vidnejšo funkcijo ali pa ti “dovolil”, da se ukvarjaš z nečim, kar želiš početi…

6. Uporaba sile; Kdor se skuša otresti pritiska skupine, mora računati s prisilnimi ukrepi. Tudi starši, družine in prijatelji, ki skušajo rešiti koga iz skupine, morajo računati z močnim odporom skupine.

7. Manipulacija in infiltracija; lahko se “po domače” spreminja pravila igre, postavlja vedno nove pogoje, odloča o stvareh brez vnaprej določenih kriterijev itd.

8. Telesni in duhovni propad; slaba, enostranska prehrana, slaba stanovanja, premalo spanja, pranje možganov – vse to ogroža telesno in duševno zdravje članov skupine. Njihova zmožnost mišljenja in zbranost se zmanjšuje.

Pri mnogih (tudi zgoraj omenjenih) ezoteričnih šolah, je prepoznati veliko zgornjih točk, vsaj prvo, drugo, tretjo, peto in sedmo.

ROBERT ZUPANČIČ

Tega problema se bom dotaknil tudi v nadaljevanki, ki govori o čustveni zrelosti (tema Čustvena zrelost). Čustvena zrelost ima devet stopenj – deveta je razsvetljenje. Ne le na deveti, prktično od šeste ali pa vsaj sedme naprej ima človek spontano potrebo po tem, da “deli” in ne čuti nobene potrebe po ekskluzivah, omejevanju znanja, metanju ven … Ljudje, ki v nekih stvareh uspejo, neke sposobnosti seveda imajo, a sposobnosti so večplastne in ko razviješ eno, ni nujno, da temu sledi tudi drugo. Zato menim, da so vsi, ki se takole vedejo, na stopnji čustvene zrelosti pete ravni in jim torej še “veliko manjka”. V ta paket bi dal še “navado” da si nadenejo nenavadna imena, kar običajno izhaja delno iz potrebe ega, delno pa iz marketinskih razlogov. Ko uspeš, začneš dobivati veliko povratnih signalov – redko kdo je imun nanje in takrat se jim napihne ego, kar potem vodi v fore, ki jih opisuješ in nadevanje raznih imen (v neki drugi temi najdemo osebo John of God). Glede na to, da smo v izmanipuliranem svetu, takšne zgodbe in imena potem pritegnejo mase, kar je dobro za posel. Mene osebno pa recimo takšna imena odbijejo. Če se osredotočim zgolj na slovenski prostor, me precej bolj zanima, kaj ima povedati npr. Zoran Železnikar, kot pa npr. osebe, ki si nadenejo imena, kot so “dobra vila Maja”, “maginja Blinkita” ipd. (da e razumemo, slednji sem navedel zgolj kot primer oseb, ki me ne zanimajo zaradi imen, ne gre pa za kritiko tistega, kar počneta, saj sploh nimam pojma, kaj se na naši ezo sceni gresta).

Lepo je če deliš