Reply To: aktualnosti iz politike/ekonomije
Forum Duhovnost › Forumi › E-pogovori › aktualnosti iz politike/ekonomije › Reply To: aktualnosti iz politike/ekonomije
22. 3. 2012 ob 6:41
#14248
Irena
Član
Irena wrote:
Jaz osebno poznam družbeni sistem, ki bi deloval +++ optimalno, ampak to se bo zgodilo šele ko bo stari do konca zružil in ko bo zavest ljudi pripravljena..
To pa bo kaj kmalu..
Tukaj pa manjka opis družbenega sistema, ki ga ti osebno poznaš
Irena
Sploh ne more biti naključje. Prosim za opis družbenega sistema (in ga sedaj dopolnim) in v drugi temi pišem, da na vse pada isti dež in sije isto sonce… in mi v nabiralnik pade mail, ki v dobrobit prihodnosti opisuje “duh” Gesella – “črni, rumeni, rdeči, beli – Zemlja je od vseh , brez izjeme”.
Socialni reformator in revolucionar gospodarstva Silvio Jean Gesell (1862-1930) je že pred mnogimi leti raziskoval vrzoke za “krizo” in ugotavljal poti iz nje. Ni bil ne socialist, ne komunist,ne iz nobenega drugega predala. Odklanjal je vsakršno zaščitniško/odločitveno vlogo institucij, zavzemal se je za odpravo države in privatne lastnine.
“Kaj so vzroki inflacije in deflacije, nepravične delitve in brezposelnosti? Kaj povzroča vojne? Korenina vsega zla je DENAR, in možnost, da ga na račun obresti množiš. Zato je postal denar večvreden in priviligiran nad vsemi drugimi dobrinami.”
Priporočal je “rjaveče bankovce” <Schwundgeld> ki postane brez vrednosti, če ne kroži. Leta 1932 je njegova ideja “prosti pretok denarja” prestala test v praksi.
Ko je med svetovno gospodarsko krizo v avstrijskem mestecu Wörgl s 4000 prebivalci postalo 400 oseb brezposelnih, je takratni župan Gesellovo teorijo prenesel v prakso. V obtok je dal nov denar. Veljavnost denarja je bila en mesec. Če si hotel prenesti nepotrošeni denar v naslednji mesec, si “ga moral podaljšati” . Kdor je želel na primer bankovec za 10 šilingov obdržati na koncu meseca, je moral plačati 10 grošev. Tako je neporabljeni denar vsak mesec izgubil 1 % vrednosti. Zato so prebivalci mesta potrošili denar količkaj hitro in s tem so spravili lokalno gospodarstvo v tek.
Analiziral je ta primer politolog Thomas Wendel, ki je leta 1994 napisal diplomsko delo: “Čudež iz Wörgla” (Das “Wunder von Wörgl”). Takole je ugotavljal: “Ta eksperiment je dosegel, v letu in četrt, brezposelnost znižati za 16 %, medtem ko je v ostali Avstriji v tem času narasla še za 19 %.
Eksperiment je pokopala Avstrijska nacionalna banka 1933, saj se je že 170 drugih občin pripravljalo na uvedbo takega – uspešnega- sistema.
Gesellova teorija daje smernice in na nek način kontradiktorno zagovarja odpravo države IN tržno gospodarstvo. Kaj je Gesell pravzaprav v RESNICI ugotovil, podprto z njegovo visoko stopnjo zavesti? Naravno se rodi / s človeškimi rokami se nekaj naredi … na koncu umre/ propade.
Denarni sistem, kot je zastavljen, pa ne le, da ni podvržen naravnim zakonitostmi, temveč se nenaravno z obrestmi množi in koncentrirano kopiči. In iz tega spoznanja izhaja njegov predlog, da postane denar del naravnega sistema, kot je vse ostalo na Zemlji.
Za več branja o tej temi je na voljo glavno delo Gesella: “Die natürliche Wirtschaftsordnung durch Freiland und Freigeld” (1916). Na YouTubu je tudi kratek film…
Gesell, Silvio. The Natural Economic Order, Revised edition. London: Peter Owen, 1958.
Lp, Irena
Irena2012-03-22 13:12:32