Reply To: Zeleni ahat

Forum Duhovnost Forumi Kristali Zeleni ahat Reply To: Zeleni ahat

#9876
tadej pretner
Moderator

AVATAR wrote: No, tudi sam sem kupil ahat v Trgovini Ahat, ki je svinjsko draga in pogosto sploh ne vejo kaj prodajajo…namreč robo nabavljajo od vsepovsod in enkrat mi je celo sam lastnik bleknil, da ne ve ali gre za ponaredek ali original ( sončni kamen )

Vprašanje, kako vprašašLOL. Če prodajalca direktno vprašaš, ali prodaja ponaredek, ti bo težko potrdil. Nedvomno pa lastnik Ahata pozna razliko med zlatim kamnom, ki je sintetičen in ga pogosto prodajajo pod imenom sončni kamen, ter pravim sončnim kamnom. Moram pa povedati, da se tudi pravi sončni kamen glede na kvaliteto močno razlikuje. Tisti, najkvalitetneji, je lahko celo precej podoben zlatemu kamnu, obstajajo pa tudi variante, ki so na prvi pogled zelo podobne oranžnemu kalcitu.

AVATAR wrote:

Imam sicer mislim, da je zeleni ahat…ta pa nima pasov…ima pa mlečno osnovo in zelena barva se preliva neenakomern, to…ima pa tudi dve ali tri žilni vijugi…No, v Ahatu so mi takrat rekli, da gre za kamen ahat.

Mislim pa, da tako skoraj vse ahate barvajo ( vprašanje je s kakimi barvami )…Imam ahat Oniks…sicer lep na pogled in sem iskal podrobnosti o njem…pa je pisalo, da takih v naravi skorajda ni… in da so vsi umetno narejeni…torej s kemičnimi postopki predelani ahati…Tukaj je en opis kako jih delajo;

Res je, da je večina ahatov pobarvanih. Nesmiselno pa je uporabljati ime ahat oniks, saj so vsi oniksi itak iz družine ahatov. Pri oniksu gre za enakomerno izmenjavo belih in črnih plasti. Če si opazil, lahko v glavnem v naših trgovinah pod imenom oniks kupi kamne, ki so zgolj črni. Ti so
garant vsi pobarvani. Pravi, kvaliteten oniks resda težko dobiš, zna pa
biti zelo lep, a tudi razmeroma drag.

AVATAR wrote:

Večina oniksov (črno-bel) se izdela umetno. Ahat v razredčeni raztopini medu ali sladkorja segrevajo 2 do 3 tedne. Nato ga kuhajo v koncentrirani žvepleni kislini. Po kuhanju se brusi, Po brušenju ga vložijo za en dan v olje in očistijo v otrobih. V porozne plasti se vpije med, ki ga žveplena kislina poogljeni. Glede na poroznost so plasti od sive do črne barve. Po obdelavi so bele plasti še bolj bele. Z različnimi kemikalijami lahko ustvarijo različne barve, če le ahat vpija tekočino. Pred obdelavo ahate pogosto žgejo in naknadno potopijo v žvepleno ali soliterno kislino. Pri tem se spremenijo barve. Barvanje opravijo praviloma na obdelanih kamnih, čeprav prodre barva zelo globoko.

Glej, glej. V Indiji sem imel pri enem muslimanu pravo “malo šolo” ponarejanja, vendar pa tegale načina ne poznam.

AVATAR wrote:

Isto velja za rdeče ahate, ki imajo bele pasove….Mislim pa, da mučijo na podoben način vse naravne ahate, da jim spremenijo barvni videz.

Rdečim/oranžnim ahatom z belimi progami pravimo sardoniksi.

Lepo je če deliš