Zdravilska zakonodaja
Forum Duhovnost › Forumi › Zdravje in alternativna medicina › Zdravilska zakonodaja
- This topic has 21 odgovorov, 5 glasov, and was last updated 10 years, 6 months nazaj by ozelot.
-
AvtorPrispevki
-
12. 4. 2014 ob 9:59 #23609tadej pretnerModerator
Te dni je precej prahu dvignila sprememba Pravilnika o spremembi pravilnika o opredelitvi zdravilskih sistemov …
, ki predvideva iz seznama pri nas dovoljenih zdravilskih metod izbris vseh oblik bioterapije, razen bioresonance. Podajam en povzetek, kako se je pri nas razvijala ta zakonodaja in na koncu izpostavljam eno dilemo.Bil
sem član Sekcije terapevtov naravnega zdravljenja, ki je delovala v
okviru GZS. Pred cca 12
leti smo začeli vleči poteze zakonsko urejanje zdravilstva in priznanje zdravilstva kot nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK). Cilj je
bil, da bi bilo zdravilstvo priznano kot nacionalna poklicna
kvalifikacija. Izdelali
smo program izobraževanja za zdravilce in po tem programu je
delovala Šola za bioterapevte, ki jo je ustanovil in vodil Marjan
Ogorevc, od leta 2010 pa jaz. V začetku je bilo vse videti super. Še
pred sprejemom Zakona o zdravilstvu in Pravilnika, ki je opredeljeval
pri nas dovoljene metode, so slušatelji šole opravljali ustrezne
izpite na GZS (člani izpitne komisije smo bili tudi trije
predavatelji iz šole – Ogorevc, dr. Plutova in jaz). GZS je
potrdil tudi program potrebnih medicinskih znanj in tudi te izpite so
opravljali slušatelji – če se ne motim, tudi na GZS, a se ne spomnim točno.Ko
se je sprejemal zakon o zdravilstvu, smo dobivali osnutke in imeli
možnost dajati pripombe. Ko pa je šlo za pravilnik o tem, katere metode so pri nas
dovoljene, smo imeli možnost dajati vloge za posamezne metode –
Ogorevc je dal vlogo za biorgonomijo, jaz pa za kristaloterapijo.
Nobena ni bila sprejeta, a žal se ne spomnim, katera komisija je o
tem odločala.Neprijetnosti
so se začele, ko so na Ministrstvu za zdravje (MZ) odločili, da
izpiti iz zdravstvenih vsebin niso veljavni, češ da program ni
ustrezen. Potem pa je bilo pred cca štirimi leti videti, da nam je
“ratalo”. Glede na to, da smo bili, kot sem že omenil, v Šoli
za bioterapevte, trije, ki imamo certifikat GZS o usposobljenosti za
preverbo znanja bodočih zdravilcev, je
bilo dogovorjeno, da slušatelji naše šole naredijo izpite pri nas,
potem pa pokličemo državno komisijo, ki naj bi tistim, ki izpite
uspešno opravijo, neposredno podelila certifikat za NPK, ali pa jih
prej še kaj vprašala. Ko je bilo treba ta sklep le še podpisati,
je tistemu, ki bi to moral narediti, potekel mandat, ni pa mu ga imel
kdo podaljšati, ker je padla vlada. Z nastopom nove vlade so bile
vse aktivnosti v zvezi z NPK zamrznjene.No, sedaj pa je bioterapija iz tegale pravilnika črtana. Kaj to pomeni? Bioterapijske metode naj bi ne bile več zdravilstvo, mislim pa, da ne pomeni, da so prepovedane. Kolikor sem razumel, jih bo moč izvajati kot gospodarsko dejavnost.
OSNOVNA DILEMA: Zdravilci morajo končati izpit iz splošnih medicinskih znanj, da lahko registrirajo svojo dejavnost. Bioterapevti pa naj bi torej še vedno lahko delali, a nikjer ne bo smelo biti navedeno, da so zdravilci. Ali to pomeni, da jim ni treba končati medicine?
Če je temu tako, je zadeva absurdna in smešna, kajti pri nekaterih oblikah bioterapije pride do tako burnih reakcij na klientu, da potrebuje terapevt veliko več znanja, da jih ustrezno obvlada, kot pa recimo nek maser. Hecno. Bomo videli, kaj se bo iz tega izcimilo. Dejstvo pa je, da je trenutna situacija slabša kot pred 12 leti, ko so se začele aktivnosti za zakonsko ureditev zdravilstva.
12. 4. 2014 ob 10:34 #23611glasParticipanttadej pretner wrote: No, sedaj pa je bioterapija iz tegale pravilnika črtana. Kaj to pomeni? Bioterapijske metode naj bi ne bile več zdravilstvo, mislim pa, da ne pomeni, da so prepovedane. Kolikor sem razumel, jih bo moč izvajati kot gospodarsko dejavnost.
Tadej ne spremljam tega glih na ful, do približno treh let nazaj se je dalo enostavno odpreti s.p., in čist brez vsakega preznanja, certifikata ali izpita dodati k svoji dejavnosti, tudi dejavnost:-alternativne metode, zdravilstvo itd.. Če je zdaj kaj drugače ne vem? Samo dvomin da je.. Če ti veš kaj več o tem, povej.. Samo to kaj se vi borite z GZS, glede uradne klasifikacije glede NPK za zdravilce, mislim da jih na Obrtni Zbornici to nič kaj preveč ne dira, saj dokler se zakon detaljno ne spremeni, ti oni še vedno dovolijo odpreti to dejavnost, po starih zakonih, saj po moje novi zakoni še niso trdno zakonsko sprejeti,.. ne vem..
A je kdo odpiral s.p. v zadnjem času ali si dodajal k svojemu že obstoječemu s.p.-ju tudi dejavnost alternativne metode, zdravilstvo ipd??“Synchronicity is God’s way of remaining anonymous.”
12. 4. 2014 ob 10:40 #23612tadej pretnerModeratorglas wrote:
No, sedaj pa je bioterapija iz tegale pravilnika črtana. Kaj to pomeni? Bioterapijske metode naj bi ne bile več zdravilstvo, mislim pa, da ne pomeni, da so prepovedane. Kolikor sem razumel, jih bo moč izvajati kot gospodarsko dejavnost.
Tadej ne spremljam tega glih na ful, do približno treh let nazaj se je dalo enostavno odpreti s.p., in čist brez vsakega preznanja, certifikata ali izpita dodati k svoji dejavnosti, tudi dejavnost:-alternativne metode, zdravilstvo itd.. Če je zdaj kaj drugače ne vem? Samo dvomin da je.. Če ti veš kaj več o tem, povej.. Samo to kaj se vi borite z GZS, glede uradne klasifikacije glede NPK za zdravilce, mislim da jih na Obrtni Zbornici to nič kaj preveč ne dira, saj dokler se zakon detaljno ne spremeni, ti oni še vedno dovolijo odpreti to dejavnost, po starih zakonih, saj po moje novi zakoni še niso trdno zakonsko sprejeti,.. ne vem..
A je kdo odpiral s.p. v zadnjem času ali si dodajal k svojemu že obstoječemu s.p.-ju tudi dejavnost alternativne metode, zdravilstvo ipd??Ja, odkar so bile zadeve zamrznjene, si lahko odprl s.p., če se prej končal izpit iz splošnih medicinskih znanj in nikogar ni zanimalo, ali se ti o zdravilstvu kaj sanja ali ne. A tu je šlo za s.p.je, ki so se odpirali na novo. V praksi pa je bilo tako, da je imelo ogromno folka s.p. že od prej in tega izpita niso opravili. Tudi ne vem, če je pri odpiranju s.p.ja kdo preverjal, ali ta izpit imaš. Komplicirali so le nekateri inšpektorji, nikakor pa ne vsi.
12. 4. 2014 ob 10:57 #23614glasParticipanttadej pretner wrote: Ja, odkar so bile zadeve zamrznjene, si lahko odprl s.p., če se prej končal izpit iz splošnih medicinskih znanj in nikogar ni zanimalo, ali se ti o zdravilstvu kaj sanja ali ne. A tu je šlo za s.p.je, ki so se odpirali na novo. V praksi pa je bilo tako, da je imelo ogromno folka s.p. že od prej in tega izpita niso opravili. Tudi ne vem, če je pri odpiranju s.p.ja kdo preverjal, ali ta izpit imaš. Komplicirali so le nekateri inšpektorji, nikakor pa ne vsi.
Tadej par let nazaj še si lahko odprl zdravilske dejavosti, tudi če si bil varilec ali pek,.. Ne vem, če je danes že kaj drugače? Po moje bi bilo fajn za foro poklicati na obrtno zbornico in jih vprašat, kaj sploh je potrebno za to, da na novo odpreš zdravilsko dejavnost, ali da si k že obstoječemu s.p.-ju dodaš sledeče dejavnosti recimo:
– 86.901 Alternativne oblike zdravljenja
– 86.909 Druge zdravstvene dejavnosti
– 96.040 Dejavnosti za nego telesa
ipd..Me prav zanima če obrtna zbornica zahteva karkoli sploh za zgornje klasifikacije dejavnosti.. Ker včasih si recimo za masersko dejavnost potreboval prvo diplomo in seveda prostor, in inšpekcija je prišla z zelo strogimi merili za prostor, itd itd.. Danes jih sploh ne zanima več, če imaš prostor in kje boš ”izvajal” dejavnost! Prostor, ki je bil prej največji problem je čisto izpadel iz slike,.. samo da s.p. odpreš in dajatve plačuješ, drugo jih ne zanima preveč,..
“Synchronicity is God’s way of remaining anonymous.”
12. 4. 2014 ob 11:03 #23615tadej pretnerModeratorglas wrote:
Me prav zanima če obrtna zbornica zahteva karkoli sploh za zgornje klasifikacije dejavnosti.. Ker včasih si recimo za masersko dejavnost potreboval prvo diplomo in seveda prostor, in inšpekcija je prišla z zelo strogimi merili za prostor, itd itd.. Danes jih sploh ne zanima več, če imaš prostor in kje boš ”izvajal” dejavnost! Prostor, ki je bil prej največji problem je čisto izpadel iz slike,.. samo da s.p. odpreš in dajatve plačuješ, drugo jih ne zanima preveč,..Mislim, da tole ni čisto tako, kot si napisal. Ko sem prvič odpiral s.p., mi je prostor dejansko prišla pogledat nekakšna komisija. Kasneje, ko sem ga selil (spremenil lokacijo) pa mi je na to temo ena bejba iz Litijske občine, ki se je ukvarjala s tem rekla, da pregledov ob odprtju s.p.ja sicer ni več, a če pride inšpektor, moraš izpolnjevati vse zahteve. Kar se tiče maserjev pa to pomeni;
– lahko registrirajo delo na terenu in morajo izpolnjevati le pogoje za domačo pisarno (gasilni aparat in omarica za prvo pomoč)
– če pa izvajaš masaže doma, mora biti prostor ustrezno urejen, vključno z WCjem za stranke.
12. 4. 2014 ob 11:15 #23616glasParticipanttadej pretner wrote: Mislim, da tole ni čisto tako, kot si napisal. Ko sem prvič odpiral s.p., mi je prostor dejansko prišla pogledat nekakšna komisija. Kasneje, ko sem ga selil (spremenil lokacijo) pa mi je na to temo ena bejba iz Litijske občine, ki se je ukvarjala s tem rekla, da pregledov ob odprtju s.p.ja sicer ni več, a če pride inšpektor, moraš izpolnjevati vse zahteve. Kar se tiče maserjev pa to pomeni;
– lahko registrirajo delo na terenu in morajo izpolnjevati le pogoje za domačo pisarno (gasilni aparat in omarica za prvo pomoč)
– če pa izvajaš masaže doma, mora biti prostor ustrezno urejen, vključno z WCjem za stranke.
Približno tako nekako je ja.. Samo tudi to je že šlo.. Ta fora ”masaže na terenu”, so se začeli posluževati maserji, ker so bile včasih tako stroga merila za prostor.. Kasneje pa te opcije ”masaže na terenu” ni več bilo! Ker mi je na obrtni pred leti osebno rekla, da jih ne zanima več kje boš izvajal dejavnost.. (vsaj ko odpiraš dejavnost jih ne!) in opcije ”na terenu” sploh niso imeli več. saj je bilo itak brezpredmetno, ker jih ob odprtju ni več sploh zanimalo kje dejansko boš izvajal dejavnost,..
Je pa res da kasneje ko izvajaš dejavnost, ti verjetno pridejo pogledat tudi prostor občasno..“Synchronicity is God’s way of remaining anonymous.”
12. 4. 2014 ob 13:19 #23623ozelotParticipantNajboljši zdravilci v zgodovini so bili tišlerji. (Jezus, Groening, se mi zdi da je John of God tudi v Švici je eden a se ne spomnim imena in še kateri bi se našel)
Vsak vlečete na svojo stran ljudje pa umirajo tacajt. Sicer niste odgovorni za to ampak bistvo zdravilstva je zdravljenje ne pa birokracija.
Tudi za naprej lahko med zdravilci prevladujejo tišlerji….če seveda jim tega ne boste onemogočili z kakim križanjem ali sodnimi prepovedmi ipd.
Vaša prizadevanja (trud (da prekrijete plesen)) so vredna občudovanja če so pa javno dobra je pa vprašanje. Z svojimi idejami lahko nekomu ki ima res talent preprečite delo. Tudi če imajo pacijenti preburne reakcije. Zakaj jih imajo? Zaradi predoziranja verjetno ker zdravilec ne zmore kontrolirat postopka ki ga izvaja.
Konec koncev kaj se pravzaprav greste. Zakaj pa se ne vpraša bolnikov kakšno izobrazbo naj bi imeli ljudje ki zdravijo? Saj v praksi se samo od sebe kaže kakšno zahtevajo. Reference na prvem mestu v hudem pa hudič tudi muhe žre. Jebeš diplomo.
To sem bolj kot pacient napisal.
Vedno znova vse po starem
-
AvtorPrispevki
- Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.