Reply To: Intuicija
Forum Duhovnost › Forumi › Duhovna rast › Intuicija › Reply To: Intuicija
27. 5. 2013 ob 8:13
#19928
tadej pretner
Moderator
ozelot wrote: Drunvalo seveda ne ve vsega na svetu…verjamem pa da je previden okol izjav in da ne lapa vsega kar je nekje slišal sam zato ker se lepo rima.
Pojavlja se vprašanje smiselnosti lansiranja neke trditve, ki je skregana z vsem do sedaj znanim, v nekajminutnem videu.
Res je, da tudi nekatere tradicionalne filozofije in pomembni avtorji o čakrah ne govorijo enoznačno.
Tibetanski budizem recimo (Vayrayana) ima v samemu sebi več smeri, v katerih nekatere obravnavajo 4, nekatere pa 5, 7ali 10 glavnih čaker. Temensko čakro pa recimo povezujejo primarno s fizičnim telesom (za večino sistemov ima to vlogo korenska čaka). Tudi barve čaker so pri njih “čudne” – v sistemu štirih čaker je temenska večbarvna, čakri popka in grla sta obe rdeči, srčna pa bela.
V svetu v glavnem prevladuje sistem čaker, ki ima sila veliko skupnih točk v hinduizmu, teozofiji in staronemški alkimiji. Podatke o čakrah iz nemške staroalkemijske literature je lansiral C.G. Jung. Če je na teozofijo hinduizem zelo vplival, pa na staronemške alkimiste zanesljivo ni – sistema pa sta sorodna kot le kaj in bolj ali manj “dogovorno” merodajna.
Zanimivo je, da je današnja trendovska literatura o čakrah določene stvari jemala od različnih avtorjev zelo “izolirano”. Zanimivejši avtor čakraste literature je recimo Christopher Hills (knjiga Nuclear evolution, 1970). V starejši literaturi se je recimo o barvah čaker malo pisalo, Hills pa je v barvnem smislu vzpostavil rainbow sistem, ki se ga bolj ali manj še danes držimo. Zanimivo pa je, da je v tej knjigi razvil teorijo o tipih človeka posameznih čaker, ki pa je danes nihče ne jemlje resno. Karakterni tip srčne čakre je bil recimo zanj človek, ki teži po varnosti oziroma egocentrik.
Različna mnenja torej, avtorji/filozofije pa so bili takrat, ko so jih lansirali verjetno, ” previdni okol izjav in niso lapali vsega kar so nekje slišal sam zato ker se lepo rima”. Vsa ta različnost potrjuje teorijo o kvantnem/holističnem ustroju vesolja. Najverjetneje obstaja kolikor toliko objektivna energijska anatomija in nagibam se, da sta temu najbližja Jung in hinduizem. Če pa nekaj drugačnega verjameš in sprejmeš (primer je recimo tudi kabalistično drevo življenja), začne zate veljati realnost sprejetega koncepta. Jeba …